by

Mycie głowy to podstawa. WIele osób sobie nie wyobraża wyjścia z domu bez czystej głowy. Higiena na pierwszym miejscu. Świeżość, elegancja. Na sklepowych półkach można odnaleźć bardzo wiele środków do pielęgnacji włosów. Szmpon to jeden z głównych preparatów, po który sięgają użytkownicy, warto się zastanowić, który wybrać, odpowiedni dopasować do swoich potrzeb. Należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie nadają się do każdego rodzaju włosów.

Szampon dla Ciebie

W obecnych czasach mycie i pielęgnacja włosów i skóry głowy to nierozłączny element. Wybierając kosmetyk musimy zwrócić uwagę czy faktycznie jest on nam przydatnym, zatem warto przeczytać etykietę na opakowaniu. Kolor butelki nie wystarczy, osoby które chcą mieć piękne włosy muszą podjąć ważna decyzję, który szampon wybrać.

Mycie włosów to bardzo ważna kwestia, podczas tego zabiegu zostaje usunięty z nich pył, kurz, nadmiar łoju a także pozostałości po kosmetykach do sterylizacji, pozwala to pozostać naszym włosom w dobrej kondycji. Przed pierwszym użyciem warto zapoznać się z przeznaczeniem szamponu, niewłaściwy wybór może narazić nasze włosy na szybsze przetłuszczanie, osłabienie, co skutkować może nawet ich wypadaniem. Etykieta kosmetyku informuje nas dokładnie do jakiego rodzaju włosów jest on przeznaczony, wybór jest ogromny, każdy znajdzie coś dla siebie. Warto sobie zadać podstawowe pytanie, czy szampon jest dla Ciebie? Czym charakteryzują się Twoje włosy? Czy są przesuszone, a może szybko się przetłuszczają, farbowane, z łupieżem, zniszczone, brak blasku, mała objętość i wiele innych. Jednak przeznaczenie to nie wszystko, szampon powinien zawierać dobre składniki odżywcze, by Twój kosmetyk nie spełniał tylko funkcji myjącej, ale także odżywiał nasze włosy.

Substancje odżywcze w szamponie

Czego poszukiwać? Do najważniejszych potrzebnych składników można zaliczyć:

ceramidy – substancje, które mają za zadanie ochronić naszą głowę przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami ze środowiska, które nas otacza
kolagen i keratyna – są to proteiny, które wspomagają wzrost włosa, a także zapobiegają nadmiernej utracie wilgotności
prowitamina B5 czyli inaczej pantenol – składnik ten pozwala złagodzić stan zapalny skóry, regeneruje a także przyspiesza wzrost włosów]
witaminy A i E – nieodzowny element wspomagający regenerację, potrafi ochronić przed działaniem wolnych rodników i promieni słonecznych UV.
olejki roślinne – nawilżenie? nie tylko, olejki chronią nasze włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, nabłyszczają a także dają szansę na skuteczniejsze, łatwiejsze rozczesanie.
wyciągi z ziół – jak sama nazwa wiele mówi, mają za zadanie wzmocnić włosy, mniej łoju to zasługa niejednej substancji.

Jakie warunki musimy spełnić

Nasze włosy lubią prawidłowe, staranne mycie. Mycie głowy to nasza codzienność, jednak czy chociaż chwilę się zastanowiłeś, czy prawidłowo myjesz włosy? Może za krótko może za długo? Obecnie to już raczej rutyna, mimo wszystko warto zwrócić uwagę, czy prawidłowo wykonujemy cały proces. Nieodpowiednie mycie jest niekorzystne naszym włosom i całej skórze głowy. W pierwszej kolejności powinniśmy zmoczyć głowę wodą. Jaka powinna być? Ciepła, by dobrze rozpuściła tłuszcz, jednak nie gorąca. Szampon należy wylać na dłoń i minimalnie rozcieńczyć wodą, aby utworzyła się piana. Następny etap to nałożenie na włosy. Nie pocierać, delikatnie wklepać. Odpowiedni proces pozwala cieszyć się pięknymi włosami każdego dnia.

Czy szampon występuje jedynie w butelce? Możesz się mylić, odnaleźć w sprzedaży można szampon w kostce, jak kostka mydła. Posiada on doskonałe właściwości pielęgnacyjne, osoby zainteresowane odnajdą go w internetowych sklepach z produktami bio. Produkty te świetnie się pienią, a także posiadają szereg cennych właściwości.

Cały proces mycia powinien przebiegać powoli i dokładnie. Kierunek mycia także jest ważny powinien zacząć się od karku przesuwać w kierunku czoła i skroni. Na koniec pozostaje płukanie. Proces ten powinien być przeprowadzony z użyciem chłodnej wody, zamyka ona łuski włosów, w wyniku wykorzystania odpowiedniej temperatury są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ostatnim etapem jest wycieranie, zalecają specjaliści by był to sposób bardzo delikatny, najlepiej na kilka minut zawinąć włosy w ręcznik, a woda w tym czasie samoczynnie wsiąknie w tkaninę.

Podsumowując warto się zastanowić nad częstotliwością mycia włosów. Niektórzy specjaliści uważają, że należy zabieg przeprowadzać tak często jak to jest konieczne. Jednak ważne jest zachowanie kilku zasad, które będą chronić nasze włosy. Codzienne mycie głowy wymaga dostosowania odpowiedniego szamponu. Najlepszy będzie taki, który jest zalecany do częstego stosowania, swój skład ma dużo łagodniejszy. Proces wygląda podobnie. jak wcześniej opisano, na końcu włosy należy dokładnie spłukać. Należy zwracać uwagę na temperaturę wody oraz sposób suszenia włosów. Delikatne wycieranie a na końcu najlepszym rozwiązaniem jest suszenie naturalne, suszarki i inne sprzęty, które pomagają układać fryzurę.
Rynek bardzo szybko się rozrasta, co chwilę pojawia się coś na horyzoncie, jednak do każdej nowości należy podejść z rozwagą i ogromnym rozsądkiem. Czy jesteś gotowy do podjęcia wyzwania i odnalezienia dla siebie najlepszego, najbardziej korzystnego szamponu? Producenci ostatnimi laty oferują szampon suchy, jednak nic nie zastąpi tradycyjnego mycia, które jest niezbędne by nasza higiena osobista była na najwyższym, jak na człowieka przystało, poziomie. Wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba spokojnie podejść do tematu, by samemu sobie nie wyrządzić krzywdy, problemu, z którym długo będziemy się męczyć. Czasem nawet bardzo długo, w momencie gdy znajdziemy idealny sposób dla siebie warto pomyśleć o innych.