by

Historia czy współczesność? Gliceryna, królowa wśród wielu produktów. Czy wiesz, że używasz jej na co dzień, skład wielu kosmetyków zawiera ten element. Ludzie są nieświadomi, a kupując preparat nawet przez głowę nie przebiega nam myśl by sprawdzić skład. Czy przypadkiem ktoś nas nie próbuje oszukać, narazić na problemy zdrowotne.
Gliceryna ma bardzo korzystny wpływ na konsystencję i trwałość kosmetyku, jednakże to nie jedyna zaleta, nawilżenie i regeneracja skóry. Warto czasem zastanowić się jakie właściwości zdrowotne ma stara dobra gliceryna. Czy wiesz gdzie jeszcze możesz ją spotkać? Zastanówmy się w czym bywa ona pomocna?

Co to jest gliceryna

Produkt inaczej nazywany glicerolem, naukowcy nazywają ją alkoholem trójwodorotlenowym. Kiedy powstaje? Podczas produkcji mydła, jest to po prostu efekt uboczny? Zły efekt? Okazuje się, że coś co powstaje przypadkiem, może być dla naszego zdrowia bardzo wartościowe. Cechy, które posiada nieraz określane były na lekcjach chemii, gęsta, bezbarwna, bezwonna. Specjaliści nawet sprawdzili smak, słodka. Warto zwrócić także uwagę, że rozpuszcza się w bardzo prosty sposób w wodzie oraz w alkoholu.

Czy gliceryna jest tylko jedna? Badacze wyróżnili dwa rodzaje, można je określić na naturalną oraz syntetyczną, podział ten odbywa się podstawie sposobu pozyskiwania. Naturalna gliceryna powstaje w wyniku zmydlenia tłuszczu roślinnego, najczęściej jest to olej palmowy oraz kokosowy, osoby, które pracowały nad produktem twierdzą, że jest także możliwy do pozyskania z tłuszczu zwierzęcego. Drugi tym to oczywiście gliceryna syntetyczna, wytwarzana jest z propylenu, jest to gazowy węglowodan wytwarzany z benzyny.

Gliceryna w kosmetyce

Tani i bardzo popularny surowiec, który często stosowany jest podczas produkcji wielu kosmetyków. Zdziwić się możemy, że nie tylko tych tanich, nawet tych z górnej półki cenowej. Świetny składnik kremów i pomadek, a wszystko to w wyniku kilku cech, doskonale pochłania wodę, nie rozpuszcza się w tłuszczach, a jednocześnie stanowi dla nich świetny rozpuszczalnik. Gliceryna posiada bardzo korzystny wpływ na konsystencję kremów, nie powala im zaschnąć. Preparaty, które posiadają w swoim składzie ten element pozwalają kosmetykom szybko działać i wniknąć wgłąb warstwy rogowej naskórka, umożliwia to w łatwy i szybki sposób dożywić naszą skórę innymi składnikami.
Czy wiesz, gdzie odnajdziesz ten cały glicerol? Kremy nawilżające, korzystny wpływ na nawilżenie naszej skóry, jej działanie jest bardzo długotrwałe, może utrzymać się nawet do 24 godzin. Kremy do rąk, przydatne na pewno wielu gospodyniom domowym, gdzie ręce zaczynają być suche, spierzchnięte, zrogowaciałe i podrażnione. To nie wszystko, gliceryna umieszczona bywa także w kremach do cery dojrzałej, panie mogą pochwalić się mniejszą ilością zmarszczek, a skóra staje się elastyczna i napięta. A co z kremem na zimę? Niestraszne nam będą mrozy i wiatry. Po całym zestawieniu kosmetyków przychodzi czas na preparaty do włosów, gliceryna w nich zawarta wzmacnia je, nadaje im blask oraz wygładza końców, które uległy rozdwojeniu.
Czy zwróciłeś uwagę na skład kosmetyków? Podczas poszukiwań należy spojrzeć na Glycerin. Gliceryna w przemyśle pozyskiwana jest w sposób syntetyczny, jednak nie ma to znaczenia dla naszego organizmu. Czy przemysł kosmetyczny to jedyne źródło? Oczywiście, że nie. Obecnie technologie są tak bardzo dobrze rozwinięte, na najwyższym poziomie, że substancję tę możemy w spokojny sposób odnaleźć w także w przemyśle spożywczym, technicznym i farmaceutycznym.

Zastosowanie

Jeśli nie jesteś przekonany do gotowych kosmetyków, możesz preparat wykonać sam. Gliceryna jest szeroko dostępna w aptece, niewielki koszt, a wiele cennych zalet. Produkt można dodać do maski do włosów, świetna baza pod sypkie cienie do powiek.
Dla kogo jest polecana? Korzystać z jej dobrodziejstw praktycznie może każdy, nadaje się ona do wszystkich rodzajów skóry, jednak najkorzystniejszy wpływ mają osoby ze skórą suchą, atopową i starzejącą się. Magiczna substancja, która może w szybki sposób odmienić nasze życie.

Alergicy

Przeciętna osoba musi uważać, jednak zbyt wiele preparatów nie powinno jej uczulać. Całkiem inny problem pojawia się w przypadku alergików, gdy nie wiemy co przez przypadek może u nas wywołać negatywne skutki. Gliceryna jest nietoksyczna, zdarzają się niewielkie przypadki uczuleń, jednak jest to problem prawie znikomy. Zawsze pojawi się ktoś, kto przez przypadek zostanie uczulony. Kosmetyki z gliceryną są dużo bezpieczniejsze niż te, w których wykorzystywana jest parafina. Jednak należy być bardzo czujnym, wybierając kosmetyki ze sklepowej półki warto zwrócić swoją uwagę na etykietę. Niewiele osób czytania, jednak może nas ochronić przed podrażnieniami. Nawilżenie włosów to priorytet. Kilka kropli gliceryny oraz ulubiona maska lub odżywka zregeneruje nasze włosy. Zapewne niejedna osoba odnajdzie glicerynę w innym preparacie.
[h5]Medycyna[/h5]
Nie tylko kosmetyki, ale także produkty medyczne. Glicerynę możemy odnaleźć w wielu lekach, posiada płynną postać, wykorzystywana jest do produkcji płynu do oczu, czopków doodbytniczych i innych. Niewiele osób zapewne zdaje sobie sprawę, że preparat ten ma działanie przeczyszczające, należy w tym przypadku spożyć niewielką ilość substancji. Podobne działanie mają oczywiście czopki przeczyszczające, jednak sposób aplikacji jest całkiem odmienny.

Zainwestujmy w naturę, wystarczy tej chemii w naszym otoczeniu, wiele złych składników, które wywołują u nas podrażnienia, infekcje czy też większe problemy. Czasem kilka kropel odmieni nasze życie, a niechciane zmartwienia szybko odejdą w zapomnienie. Glicerynę warto mieć zawsze pod ręką, by w nagłej sytuacji nie biec do apteki.