by

Piękna cera o jednolitym kolorycie jest marzeniem większości kobiet. Czasami jednak stają nam na drodze pewne przeszkody w postaci trądziku czy przebarwień skórnych, które bardzo często są jego następstwem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby dzięki którym cera trądzikowa może być ładna i zadbana.

Jakie kosmetyki powinna posiadać posiadaczka cery trądzikowej?

Każda kobieta, która ma problem z trądzikiem powinna posiadać w swojej kosmetyczce dobrej jakości krem do twarzy. Jego konsystencja powinna być lekka, aby nie obciążać tłustej skóry oraz nie zapychać porów. Krem na dzień do twarzy powinien zawierać starannie dobrane składniki aktywne. Nie powinno zabraknąć w nim substancji, które nawilżą skórę. Warto postawić na kosmetyk zawierający w swoim składzie naturalne oleje roślinne. Dobrze byłoby jednak unikać olejów o właściwościach komedogennych. Do takich olejów zaliczyć należy bez wątpienia olej kokosowy. W kremie do pielęgnacji cery tłustej powinny znajdować się również substancje wspomagające walkę z wypryskami skórnymi oraz z przebarwieniami. Warto postawić więc na kosmetyk z kwasami, na przykład z kwasem migdałowym. Godnym polecenia kremem będzie również ten zawierający kwas azelainowy. Kwas azelainowy zawiera niezwykle silne właściwości przeciwbakteryjne. Dzięki temu zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie lub nasilanie się zmian skórnych. Ponadto, kwas ten posiada udowodnione działanie rozjaśniające przebarwienia. Nie wolno również zapominać o toniku, płynie micelarnym i żelu do mycia twarzy. Jeśli chodzi o tonik, pomaga on przywrócić skórze neutralne ph. Nakładamy go na oczyszczoną skórę twarzy przy pomocy wacika kosmetycznego. Zanim nałożymy tonik, usuńmy pozostałości makijażu oraz nadmiar sebum. W tym celu warto postawić na płyn micelarny dobrej jakości. Powinien on być przeznaczony do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Dobrym pomysłem będzie również zakup żelu, dzięki któremu możliwe będzie zmycie pozostałości makijażu. Żel, podobnie jak płyn micelarny powinien być dopasowany do potrzeb skóry z trądzikiem. Nie sięgajmy po preparaty, które silnie wysuszają skórę. Stosowanie ich może doprowadzić do nadprodukcji sebum. Najlepiej stawiać na żele zawierające łagodne, a jednocześnie skutecznie myjące substancje. Niektóre osoby powinny unikać żelów, które zawierają SLS w swoim składzie. Warto również obserwować swoją skórę, bo każdy może zareagować na dany kosmetyk nieco inaczej.

A co z kosmetykami upiększającymi?

Przedstawicielki płci pięknej, które borykają się z trądzikiem, nie muszą rezygnować z kosmetyków upiększających. Śmiało możemy zakupić podkład czy puder do twarzy. Przydatny może okazać się również korektor. Posiadaczki cer tłustych i trądzikowych muszą jednak pamiętać o tym, aby kosmetyk upiększający był dostosowany do potrzeb ich wymagającej skóry. W aptece oraz wielu drogeriach bez większych trudności znajdziemy dermokosmetyki, a wśród nich także podkłady dostosowane do potrzeb cer z trądzikiem. Panie z cerą trądzikową bardzo często narzekają na nadmierne błyszczenie się skóry, co ma rzecz jasna związek z jej nadmiernym przetłuszczaniem się. Dlatego dobrze byłoby pamiętać o tym, aby zakupić puder dobrej jakości. Najlepiej postawić na puder sypki, który nie osiada nadmiernie w porach skóry. Unikajmy również kosmetyków wodoodpornych, gdyż usunięcie ich z twarzy może być dość problematyczne.

Maseczki, peelingi – czy warto ich używać?

Nie od dziś wiadomo, że kobiety używają również maseczek i peelingów, które mają pomóc im w dbałości o piękną cerę. Mogą one być pomocne również w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Posiadaczki cer z trądzikiem muszą jednak pamiętać o tym aby nie wybierać kosmetyków zbyt intensywnie złuszczających. Gruboziarniste peelingi mogą zaostrzyć zmiany i sprowokować skórę do intensywniejszej produkcji sebum. Dobrze byłoby postarać się o zakup peelingu enzymatycznego. Jest to kosmetyk o działaniu skutecznym, ale jednocześnie łagodnym. Za potencjał złuszczający odpowiadają naturalne enzymy roślinne, najczęściej z ananasa i papai. Jeżeli chodzi o maseczki do twarzy, posiadaczki cer trądzikowych powinny pamiętać o tym, aby używać ich z rozwagą. Warto wybierać produkty dostosowane do potrzeb skóry z trądzikiem. Cerze trądzikowej pomogą maseczki na bazie naturalnych glinek. Najintensywniejsze właściwości oczyszczające ma rzecz jasna glinka zielona oraz glinka marokańska. Wrażliwym cerom trądzikowym polecana jest glinka czerwona oraz glinka biała. Dużym zainteresowaniem cieszą się również maseczki zawierające w swoim składzie drożdże oraz oczyszczające błoto z Morza Martwego. Aby peelingi oraz maseczki przyniosły oczekiwane rezultaty w postaci ograniczenia występowania wyprysków oraz przebarwień, należy stosować je regularnie oraz systematycznie. Peeling enzymatyczny warto stosować dwa razy w tygodniu, koniecznie na starannie oczyszczoną skórę twarzy. Jeśli chodzi zaś o maseczki, również należy stosować je z podobną częstotliwością. Zarówno peeling jak i maseczkę powinnyśmy nałożyć na dobrze oczyszczoną skórę twarzy. Nie wolno również za wcześnie ich zmywać, bo wówczas mogą okazać się nieskuteczne.
Podsumowując powyżej zebrane rozważania, bez większych trudności można dojść do wniosku, że o cerę trądzikową można skutecznie zadbać. Ważne jest jednak umiejętne używanie odpowiednich kosmetyków. Każda przedstawicielka płci pięknej posiadająca cerę problematyczną powinna posiadać takie kosmetyki jak: krem do twarzy, żel do twarzy, płyn micelarny oraz tonik. Nie wolno również zapomnieć o umiejętnym doborze kosmetyków upiększających, takich jak na przykład podkład kryjący niedoskonałości czy puder matujący. Warto również stosować maski i peelingi. Ich rodzaj powinien być jednak dostosowany do potrzeb wymagającej cery z niedoskonałościami.