by

Cera wrażliwa, płytko unaczyniona wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nierzadko posiadaczki takiej cery borykają się z mało atrakcyjnym rumieniem. Narażone są również na powstanie trądziku różowatego, który jest przewlekłą chorobą skóry. Na szczęście, odpowiednie kosmetyki i techniki pielęgnacyjne są w stanie sprawić, że cera wrażliwa będzie prezentowała się atrakcyjnie.

Jakie kremy nawilżające stosować?

Jak powszechnie wiadomo, podstawą każdej udanej pielęgnacji jest krem do twarzy. Posiadaczki cery wrażliwej, naczyniowej powinny szczególnie starannie dobierać kosmetyk nawilżający do skóry twarzy. Dobrze stawiać na produkty z prostym składem. Zminimalizujemy wówczas ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na jakiś składnik. Należy bowiem pamiętać o tym, że skóra wrażliwa bardzo często reaguje na rozmaite składniki zaczerwienieniem i podrażnieniem. Warto rozejrzeć się a kosmetykami naturalnymi. Na szczęście coraz większe ich ilości znajdziemy na drogeryjnych półkach. Nie da się również nie wspomnieć o zaletach korzystania z kosmetyków aptecznych. Dermokosmetyki dedykowane skórze wrażliwej i naczyniowej zostały przebadane i mają udowodnioną skuteczność. Ich korzystny wpływ na skórę wrażliwą wynika ze starannie dobranych składników. Są one nieco droższe od kosmetyków drogeryjnych, ale większość z nich jest również bardzo wydajna, dlatego kremy starczają nam na dłużej. Posiadaczki cer wrażliwych powinny pamiętać o obserwacji swoich cer. Dobrze jest przyglądać się temu jak reagują one na określone rodzaje kosmetyków. Jeśli zauważymy, że naszej skórze nie służy stosowany przez nas krem, wypróbujmy inny rodzaj produktu. Po kilku próbach z całą pewnością uda nam się odszukać kosmetyk, który będzie skuteczny i któremu będziemy wierne przez lata. Czasem okazuje się jednak, że krem, który służył nam przez długi czas, nagle okazuje się mniej skuteczny. Warto wówczas sprawdzić czy nie zmienił się skład produktu. Czasami składy produktów ulegają zmianom, a te nie zawsze są korzystne dla naszej skóry.

Kosmetyki z kwasami? Jak najbardziej!

Posiadaczki cer wrażliwych bardzo często obawiają się stosowania kosmetyków z kwasami. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Kosmetyki z kwasami mają spory potencjał, dlatego warto dać im szansę. Oczywiście posiadaczki cer wrażliwych i płytko unaczynionych muszą unikać kwasów silnie złuszczających, takich jak na przykład kwas mlekowy. Godnym polecenia kwasem do pielęgnacji cer wrażliwych jest z całą pewnością kwas azelainowy. Kwas ten wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Kosmetyk z jego dodatkiem może więc zminimalizować ryzyko wystąpienia trądziku różowatego. Mogą również pomóc kobietom, które już borykają się z tą niewdzięczną dermatozą. Kwas azelainowy wspaniale koi skórę, dlatego rumień staje się mniej widoczny. Dobrym pomysłem będzie również używanie kosmetyków z kwasem laktobionowym. Kwas ten delikatnie nawilża skórę, rozjaśnia przebarwienia i wycisza rumień. Naczynia krwionośne zostają wzmocnione, dzięki czemu kobiety nie muszą się borykać z ich pękaniem. Jeżeli zdecydujemy się wprowadzić kwasy do swojej pielęgnacji możemy być pewne efektów. Do wyboru mamy całą gamę kosmetyków z kwasami. Wśród nich znajdziemy kremy do twarzy, toniki, a także sera. Warto mieć na uwadze, że stężenie kwasów w kosmetykach może być różne. Na początku swojej przygody z kwasami, warto przetestować produkty z niskimi stężeniami kwasów. Dzięki temu dowiemy się w jaki sposób nasza skóra zareaguje na dany rodzaj kwasu. Jeżeli okaże się, że kwas dobrze działa na naszą cerę, w przyszłości możemy sięgnąć po kosmetyk z wyższym stężeniem kwasu. Jeśli jednak wybrane przez nas stężenie kwasu okazało się za wysokie, sięgnijmy po produkt z nieco niższą zawartością kwasu.

Jak ukryć widoczność rumienia, dzięki kosmetykom upiększającym?

Posiadaczki cer wrażliwych i płytko unaczynionych starają się ukryć rumień i popękane naczynka, bo chcą wyglądać i czuć się atrakcyjnie. Dzięki starannie dobranym kosmetykom koloryzującym jest to na szczęście możliwe. Dobrze jest postawić na kremy bb lub cc, o łagodnych formułach. Będą one maskowały zaczerwienienia, nie zapychając skóry. Miłośniczki treściwych kosmetyków kryjących mogą być zadowolone z używania tradycyjnych podkładów w płynie, kremie czy musie. Jeśli jednak preferujemy sypkie produkty, postawmy raczej na kosmetyki mineralne. Na rynku znajdziemy podkłady mineralne różnych firm, w różnych wariantach kolorystycznych. Do wyboru mamy również kilka wersji. Najczęściej są to: wersja matująca, wersja kryjąca oraz wersja rozświetlająca. Należałoby zwrócić również baczną uwagę na kosmetyki, które pomogą zneutralizować nam zaczerwienienia. Dużym zainteresowaniem cieszą się bazy pod podkład w kolorze zielonkawym. Jak bowiem powszechnie wiadomo, kolor zielony neutralizuje zaczerwienienia. Jeśli dokuczają nam niedoskonałości, warto byłoby postawić na korektor do twarzy. Nie zapominajmy jednak o tym, aby sięgać po formuły przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej. Cera naczynkowa często nie toleruje zbyt treściwych konsystencji korektorów. Dlatego też warto sięgnąć po korektor posiadający lekką konsystencję, przeznaczony do cer wrażliwych, z rumieniem. Jeśli nie możemy dostać takiego w drogerii, warto przyjrzeć się produktom aptecznym.
Podsumowując wyżej zebrane rozważania, bez większych trudności można stwierdzić, że posiadaczki cer wrażliwych mogą używać skutecznych kosmetyków. Niezbędny będzie krem nawilżający do twarzy, zawierający starannie dobrane składniki. Przydatne mogą okazać się toniki z kwasami. Należałoby jednak sięgać po takie kwasy jak kwas azelainowy oraz kwas laktobionowy. Pomocne mogą okazać się również kosmetyki kolorowe. Godne polecenia są kremy bb, podkłady mineralne oraz bazy pod makijaż w zielonym kolorze.