by

Lśniące i miękkie w dotyku włosy są atutem każdej przedstawicielki płci pięknej. Nie da się jednak ukryć, że wiele kobiet ma problem z szorstkimi i matowymi kosmykami. Na szczęście istnieją sposoby pielęgnacji włosów suchych. Jeśli je zastosujemy, będziemy mogły cieszyć się pięknem naszych włosów.

Jaki szampon do pielęgnacji włosów suchych?

Bez wątpienia każda kobieta powinna mocno zastanowić się nad wyborem szamponu przeznaczonego do pielęgnacji włosów suchych. Powinien on być bogaty w substancje, które nawilżą suchą skórę głowy oraz same włosy. Śmiało sięgajmy po szampony odbudowujące, zawierające w swoim składzie naturalne oleje roślinne. Nade wszystko unikajmy szamponów silnie ziołowych. Mają one potencjał silnie wysuszający i nadadzą się raczej do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, ale na pewno nie do włosów suchych. Czytajmy więc etykiety poszczególnych produktów. Zazwyczaj znajdują się na nich informacje do jakiego rodzaju włosów przeznaczony jest dany produkt kosmetyczny. Nie wolno również zapominać o tym, że wielu kobietom szkodzą intensywne środki myjące zawarte w szamponach. Unikajmy więc kosmetyków, które zawierają SLS, jeżeli nasze włosy są naprawdę suche. W drogeriach internetowych oraz stacjonarnych znajdziemy całe mnóstwo produktów, które są dopasowane do potrzeb włosów suchych i zawierają łagodne środki myjące. Posiadaczki włosów suchych nie powinny zapominać o właściwym sposobie aplikowania szamponu. Nade wszystko trzeba unikać nakładania szamponu na całą długość włosów. Należy wmasować produkt jedynie w skórę głowy. Do umycia włosów na długości powinna wystarczyć piana, która będzie spływać z naszej głowy. Dlaczego nie myć włosów szamponem na długości? Przede wszystkim dlatego, że szampon, jako kosmetyk oczyszczający zawiera pewne detergenty. Nawet jeśli są one łagodne, mogą wysuszać nadmiernie nasze kosmyki. Nie należy również zbyt długo trzymać szamponu na głowie ani używać nadmiernych jego ilości. Posiadaczki włosów suchych zazwyczaj nie muszą myć swoich włosów codziennie. Śmiało wystarczy im mycie co drugi, a w niektórych przypadkach również co trzeci dzień. Raz na jakiś czas warto jednak użyć szamponu zawierającego SLS, bo dzięki niemu zmyjemy nadbudowane silikony na naszych włosach. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością takiego zabiegu. Róbmy tak nie częściej niż jeden raz w ciągu miesiąca.

Jakie odżywki dla posiadaczek włosów suchych?

Jeżeli chodzi o pielęgnację włosów suchych, nie wolno zapomnieć o stosowaniu odżywek. Odżywki pomogą nawilżyć włosy na całej długości. Niezmiernie ważne jest to, aby odżywki posiadały starannie dobrany skład. Oczywiście musi on być dopasowany do potrzeb włosów suchych, pozbawionych nawilżenie. Warto więc poszukiwać w składach odżywek substancji emolientowych. Pomoc powinny przynieść także naturalne oleje roślinne, takie jak olej arganowy, olej makadamia czy olej lniany. Posiadaczki suchych włosów powinny jedynie uważać na olej kokosowy, bo jego potencjał nawilżający w przypadku suchych włosów nie jest zbyt duży. Odżywka powinna mieć również odpowiednią konsystencję. Stawiajmy raczej na produkty, których konsystencja jest treściwa niż na te, które posiadają konsystencję lekką. Niezmiernie ważna jest odpowiednia aplikacja odżywki. Powinna być ona nakładana po zmyciu szamponu oraz jego pozostałości. Nie nakładajmy jej na włosy u nasady, ale mniej więcej od połowy ich długości. Ważne jest to, aby odżywki nie zmywać od razu, ale po upływie zaleconego przez producenta czasu. Pamiętajmy również o tym, aby nie spłukiwać odżywki pielęgnacyjnej zbyt ciepłą wodą. Najlepiej użyć do tego celu wody chłodnej, dzięki której łuski włosa zostaną domknięte. Dobrze byłoby pamiętać również o regularności i systematyczności. Jednorazowe użycie odżywki w przypadku posiadania suchych włosów na niewiele się zda. Konieczne może okazać się zastosowanie odżywki po każdym myciu.

Maski, peelingi, płukanki… Czy warto?

Kobiety uwielbiają uzupełniać pielęgnację włosów o kosmetyki, takie jak maski, peelingi oraz płukanki. Czy jednak w przypadku włosów suchych te kosmetyki mają szansę się sprawdzić? Jak najbardziej tak. Regularne stosowanie głęboko nawilżających masek to wręcz konieczność, jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi włosami. Na pewno dobrze byłoby postawić na maski bogato emolientowe. Nie należy unikać także protein w tym keratyny. Maski powinno się nakładać na włosy minimum jeden raz w tygodniu. Jeżeli chcemy, aby nasze włosy zostały intensywnie nawilżone, trzymajmy maskę na włosach przez około godzinę. Po tym czasie spłuczmy maskę chłodną wodą. Uzupełnieniem pielęgnacji mogą być również płukanki. Posiadaczki włosów suchych nade wszystko powinny unikać tych ziołowych, a więc pokrzywowych czy skrzypowych. Należałoby skupić się na płukankach z lipy czy octu jabłkowego. Płukanka z lipy ma potencjał delikatnie nawilżający, a płukanki zakwaszające pomagają domknąć łuski włosa. Płukanki dobrze byłoby stosować po każdym myciu włosów. Jeśli chodzi o peelingi, sprawdzą się przede wszystkim te z niewielkimi drobinkami, o łagodnym potencjale złuszczającym. Używajmy ich nie częściej niż jeden raz w ciągu każdego miesiąca. Czasami wystarczające będzie użycie peelingu raz na dwa, trzy miesiące.
Podsumowując zebrane rozważania, można dojść do wniosku, że każda kobieta o suchych włosach powinna wyposażyć się w dobrej jakości szampon i odżywkę. Uzupełnienie pielęgnacji włosów mogą stanowić maski, płukanki oraz peelingi. Niezmiernie ważne jest to, aby pamiętać o ich odpowiedniej aplikacji. Za wszelką cenę warto unikać produktów, które nie są dedykowane włosom suchym. Do takich produktów zaliczymy na przykład szampony ziołowe oraz odżywki o stosunkowo lekkiej konsystencji, zawierające niewiele substancji nawilżających.