by redakcja redakcja

Niekiedy nie możemy lub nie chcemy korzystać z możliwości wizyty w salonie fryzjerskim. Mimo tego należy mieć na uwadze, że nasze włosy powinny być regularnie podcinane, aby zachowały zdrowy wygląd. Poza tym, włosy są bardzo ważnym elementem naszego wizerunku, a chcąc czy nie chcąc pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Na szczęście bez problemu możemy wykonać ten zabieg w domu, oszczędzając w ten sposób pieniądze oraz czas. Niestety sztuka obcinania włosów nie należy do najłatwiejszych, z tego względu przed jego rozpoczęciem należy zorientować się co konkretnie będzie do niego potrzebne oraz jak powinno się je przeprowadzić, aby czynność ta nie przyniosła więcej szkód niż korzyści.

Jak przygotować się do samodzielnego podcinania włosów?

Do samodzielnego obcinania włosów trzeba zaopatrzyć się w kilka rzeczy, dzięki którym proces ten będzie dużo łatwiejszy. Kluczową kwestią jest zakup odpowiednich nożyczek. Najlepiej, aby były to nożyczki fryzjerskie, przeznaczone specjalnie do tego celu. Zapewni nam to maksymalną wygodę i łatwiej będzie nam z ich pomocą na przykład wycieniować włosy. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości to możemy z powodzeniem wykorzystać każde inne nożyczki pod warunkiem, że są one naprawdę ostre. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że w innym przypadku będą one miażdżyć włosy, uszkadzając je w ten sposób, przez co szybciej będą się łamać. Z tego względu używane nożyczki nie powinny być wcześniej używane do cięcia innych materiałów, aby nie ryzykować tego, że są już lekko stępione. Powinniśmy też stosunkowo często je wymieniać. Poza tym, istotne przed rozpoczęciem obcinania będzie dokładne wyczesanie włosów, dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w szczotkę lub grzebień. Ten drugi będzie szczególnie przydatny również podczas samego obcinania, ponieważ umożliwi nam łatwe oddzielanie od siebie pasm. Poza tym przydać mogą nam się wszelkie gumki lub spinki, dzięki którym możliwe będzie podtrzymanie włosów, którymi nie będziemy chcieli zajmować się w danym momencie. Dzięki nim z łatwością będziemy kontrolować również to, które pasma zostały już przez nas obcięte. Dodatkowo, mogą nam się również przydać lusterka, które pomogą nam w obcinaniu włosów z tyłu głowy oraz atomizer, do którego nalejemy wody i będziemy za jego pomocą zwilżać włosy w trakcie zabiegu. Ważne jest również pomyślenie nad tym, gdzie będziemy obcinać włosy. Spadające końcówki z pewnością spowodują utworzenie się dodatkowego bałaganu, więc powinniśmy wybrać miejsce, w którym mogą one opadać swobodnie na podłogę. Dzięki temu po zakończeniu obcinania będziemy mogli szybko je posprzątać. Warto również zarzucić na siebie pelerynę fryzjerską lub ręcznik, ponieważ ścinane włosy mogą osadzić się na naszych ubraniach czy ciele. Poza tym, wybrane miejsce powinno być dosyć jasne, abyśmy komfortowo mogli przeprowadzić obcięcie włosów.

Jak samodzielnie obcinać włosy?

Jeżeli jesteśmy już odpowiednio przygotowani możemy zacząć obcinanie włosów. Jest wiele różnych sposobów, które ułatwią nam tego wykonanie, a należy dopasować je do efektów, które chcemy uzyskać. Warto więc zastanowić się nad tym czy chcemy jedynie obciąć rozdwojone końcówki czy nadać fryzurze nowego charakteru poprzez jej cieniowanie.

Obcinanie rozdwojonych końcówek[/h1]

Jednym ze sposobów na skrócenie rozdwojonych końcówek jest podzielenie ich na partie, po czym zwijanie każdego pasma wokół własnej osi. Powinny one być dosyć cienkie, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wyłapujemy wszystkie końcówki przeznaczone do obcięcia. Z zawiniętego pasma od razu zaczną wystawać rozdwojone końcówki, które możemy skrócić. Inną metodą jest uchwycenie danego pasma włosów między palcami jednej ręki i przesuwanie ich wzdłuż włosów. Taka metoda również sprawi, że niektóre końcówki będą odstawać od reszty, dzięki czemu z łatwością je wyłapiemy. Zastosowanie jednego z tych sposobów sprawi, że nasza fryzura będzie prezentować się lepiej, włosy będą zdrowsze, a przy tych korzyściach nie utracimy na ich długości. Metody te są idealne, jeżeli problem rozdwajających się końcówek nie jest szczególnie duży. Jeżeli jednak borykamy się z ich dużą ilością, proces ten może być zbyt pracochłonny. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na skrócenie długości wszystkich włosów.

Cieniowanie włosów

Efekt pocieniowanych włosów jest jak najbardziej możliwy do samodzielnego uzyskania. Dodatkowo, zwolenniczki takiej fryzury z pewnością ucieszy fakt, że do jego wykonania nie potrzeba szczególnych umiejętności czy poświęcenia długiego czasu na cały ten proces. Szybkie i proste samodzielne cieniowanie włosów jest możliwe dzięki zastosowaniu metody 3 kucyków. Aby jednak to zrobić należy mieć na uwadze fakt, że długość włosów nie może być zbyt krótka. W przeciwnym wypadku zastosowanie tej metody nie będzie możliwe. Jeżeli jednak nasze włosy są wystarczająco długie do utworzenia z nich kucyka na czubku głowy to bez wątpienia powinniśmy ją wypróbować. W tym celu, po dokładnym rozczesaniu i zwilżeniu włosów musimy zebrać wszystkie włosy i związać je gumką na czubku głowy. Następnie, po podniesieniu ich do góry, drugą ręką musimy równomiernie je wszystkie przyciąć. Należy jednak przy tym uważać, aby nie skrócić ich za bardzo. Jeżeli natomiast mamy problem z ich jednoczesnym obcięciem możemy bez problemu podzielić kucyk na partie i skracać je po kolei, dorównując następną do już wcześniej ściętej. Po tym zabiegu należy rozpuścić włosy, rozczesać je, po czym ponownie tworzymy kucyk z włosów, tym razem jednak zmniejszając ilość włosów i wybierając jedynie ich górną partię. Proces powtarzamy raz jeszcze, aby móc cieszyć się doskonałym wycieniowaniem włosów. Warto mieć przy tym na uwadze, że metodę tę możemy dowolnie dopasować do oczekiwanych efektów. Założeniem podstawowej jej wersji jest utworzenie 3 kucyków, jednak możemy zwiększyć ich ilość, aby przejście było bardziej płynne i naturalne.