by redakcja redakcja

Każdemu może zdarzyć się dzień, w którym jego włosy nie będą w najlepszej kondycji. Fryzura może się nie układać, kosmyki ostawać, a włosy puszyć. Zależy to bowiem od wielu czynników. Jeżeli jednak mamy problem, który wymyka się spod kontroli warto zainterweniować. Takimi sytuacjami zdecydowanie jest ich wypadanie czy zwiększona łamliwość. Za taki stan rzeczy może odpowiadać nieodpowiednia pielęgnacja. Jakie błędy możemy popełniać, które skutkują takim stanem rzeczy?

Nie tylko kosmetyki się liczą!

Nierzadko zdarza się, że zauważając problem pierwszą myślą jest zakup dedykowanego do niego kosmetyku. Niestety, nie zawsze jest to strzał w dziesiątkę zwłaszcza, że wiele z nich posiada substancje dodatkowo negatywnie wpływające na ich stan. To z kolei sprawia, że problem się pogłębia albo powstaje inny. Pielęgnacja włosów powinna być przemyślana i stać się naszą rutyną. Jedynie regularne poddawanie się danym zabiegom, takim jak peelingi skóry głowy czy olejowanie włosów sprawi, że będziemy mogły cieszyć się pięknymi włosami. Niestety, nawet jeżeli nasza pielęgnacja jest idealna, możemy popełniać inne błędy wpływające na ich stan. Warto więc zastanowić się czy nie mamy któregoś z nich na swoim sumieniu.

Nadmierne eksperymentowanie
Pojawienie się problemu często sprawia, że stosując pewne metody oczekujemy od nich natychmiastowego efektu. Z tego względu kupujemy dany kosmetyk, a po kilku użyciach gdy nadal nie widzimy poprawy rezygnujemy z jego używania, zaczynając stosować inny. Niestety, takie działanie sprawia, że nie dajemy mu szans na pokazanie swoich właściwości. Każda pielęgnacja wymaga czasu, więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Poza tym powinniśmy pamiętać, aby zawsze dać danemu produktowi kilka szans.

Mycie włosów w zbyt ciepłej wodzie
Nie ma się co oszukiwać, na świecie istnieje bardzo mało osób, które lubią myć się w chłodnej wodzie. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt ciepła woda otwiera łuski włosów, przez co stają się one bardziej podatne na uszkodzenia. Poza tym, skóra głowy może stać się bardziej podrażniona i przesuszona. Z tego względu należy myć włosy za pomocą wody o letniej temperaturze, spłukując na końcu chłodnym strumieniem w celu domknięcia łusek włosów.

Mycie włosów w zbyt zimnej wodzie
Zdając sobie sprawę z tego, że mycie włosów zbyt gorącą wodą nie jest dobrym nawykiem możemy wyjść z założenia, że powinniśmy myć włosy w zimnej. Nic bardziej mylnego. Niestety takie działanie sprawi, że szampony i odżywki nie będą w wystarczającym stopniu wnikać w strukturę włosa. Poza tym zabieg ten nie należy do najprzyjemniejszych i może powodować spadek odporności. Zdecydowanie wystarczy mycie włosów w ciepłej, ale nie gorącej wodzie.

Nakładanie odżywek tuż przy nasadzie
Chęć dokładnego odżywienia włosów na całej ich długości jest naturalną rzeczą, jednak takie działanie może przynieść wiele szkód. Niestety, skóra naszej głowy może negatywnie reagować na składniki danej odżywki. Nałożenie odżywki w pobliżu tej okolicy może sprawić, że skóra stanie się podrażniona, a w następstwie przesuszona lub zbyt przetłuszczająca się. Jeżeli więc chcemy nakładać odżywkę bardzo blisko nasady włosów, a nawet wcierać ją w skórę głowy powinniśmy upewnić się, że jest ona przeznaczona również do tego.

Nieprawidłowe czesanie włosów
Nie raz zależy nam na szybkim przeczesaniu włosów, przez to na siłę je ciągniemy, uszkadzając tym ich strukturę. Przy tym zabiegu powinniśmy jednak szczególnie uważać. Warto w tym celu czesać włosy partiami, najpierw same końcówki, aby następnie czesać je coraz wyżej, aż możliwe będzie bezproblemowe rozczesanie ich na całej długości. Jeżeli mamy duży problem z ich plątaniem powinniśmy również zacząć korzystać z odżywek, które to ułatwiają. Poza tym należy również zastanowić się czy problem nie stanowi w tym przypadku nieodpowiednia szczotka i w razie potrzeby wymienić ją na inny typ.

Agresywne pocieranie włosów ręcznikiem
Niestety, pocieranie włosów ręcznikiem po ich umyciu sprawia, że trą one o siebie, przez co łuski się otwierają, a kosmyki łamią. Takie działanie niemal natychmiastowo daje efekt w postaci ogromnego pogorszenia ich stanu. Przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych należy starać się być delikatnym. Dużo lepszy efekt uzyskamy, gdy nadmiar wody wyciśniemy najpierw dłońmi, ugniatają włosy, a następnie delikatnie zaczniemy odciskać je w ręcznik.

Niepodcinanie włosów
Chęć zapuszczenia długich, pięknych włosów może skłonić nas do podejmowania irracjonalnych zachowań, takich jak brak podcinania końcówek. W ten sposób oczywiście możliwe będzie zapuszczenie włosów, ale ich stan będzie pozostawiał wiele do życzenia. Z tego względu należy regularnie zadbać o kontrolowanie rozdwojonych końcówek. Jeżeli bardzo obawiamy się obcinania ich ze względu na to, że stracimy przy tym dużo na ich długości możemy z powodzeniem zastosować metodę, która pozwoli tego uniknąć. W tym celu powinniśmy pasmo po paśmie umieszczać między dwoma palcami i pomału przeciągać je w dół. Podczas tej czynności zauważymy odstające włoski, które należy obciąć ostrymi nożyczkami.

Źle się odżywiasz
Pielęgnacja od wewnątrz jest równie ważna jak ta od zewnątrz. Przyczyną problemów z włosami może być brak wielu witamin i nieodpowiedni bilans składników odżywczych, które powinniśmy dostarczać wraz z pożywieniem. Warto więc przyjrzeć się swojej diecie i sprawić, aby była bardziej różnorodna i przemyślana niż dotychczas. Dobrym źródłem dodatkowej dawki witamin może być na przykład koktajl, do którego wykonania wykorzystamy różne warzywa lub owoce. Takie przemycenie ważnych składników może nas pozytywnie zaskoczyć. W tym wypadku jednak również należy pamiętać o tym, że niezwykle istotna jest regularność.