by redakcja redakcja

Problemy z cerą mogą być naprawdę dokuczliwe. Bez względu na to czy zmagamy się z wyskakującymi nagle pryszczami, ze zbytnio rozszerzonymi porami czy zaczerwienionym kolorytem skóry jest to bez wątpienia problematyczne. Może to bowiem zmniejszać naszą samoocenę i przez to rzutować na inne aspekty naszego życia. Zazwyczaj więc w takim przypadku skupiany się na korzystaniu z kosmetyków przeznaczonych właśnie do takiej cery licząc, że dzięki nim problem ten zostanie rozwiązany. Niestety, często to nie wystarcza lub tylko czasowo stłumia problem, a gdy kosmetyk odstawiamy – powraca. Należy więc zdać sobie sprawę z tego, że każdy problem ze skórą wynika z pracy naszego organizmu. Są one efektem niepoprawnego traktowania go od zewnątrz lub od wewnątrz. Warto więc przede wszystkim dokładnie przyjrzeć się kilku aspektom, które mogą je powodować, a nie zawsze zwracamy na nie uwagę.

Zła dieta najczęstszą przyczyną problemów skórnych

Jedną z podstawowych przyczyn występowania problemów skórnych jest zła dieta. Niezrównoważone żywienie, czyli takie, w których proporcje dostarczanych składników odżywczych są zachwiane może być bezpośrednim powodem takiej reakcji skóry. Warto więc zwrócić uwagę ile tłuszczów, węglowodanów i białek dostarczamy z pożywieniem, aby móc odpowiednio je zbilansować. Poza tym, na stan cery wpływa też spożywanie dużej ilości składników chemicznych lub cukru. Z tego względu należy szczególnie zainteresować się tym, jaki skład posiadają wybierane przez nas produkty. Czytanie składów jest więc niezbędne do kontroli stanu skóry. Dodatkowo, świadome wybieranie produktów niesie za sobą dodatkowe korzyści w postaci poprawy ogólnego stanu zdrowia i sylwetki. Powinniśmy więc wybierać produkty o zazwyczaj krótszym, bardziej naturalnym składzie. Warto mieć przy tym na uwadze to, że nie zawsze produkty oznaczone etykietą „bez cukru” są dobrą alternatywą. Mogą posiadać one bowiem w zamian syrop glukozowo-fruktozowy, który również negatywnie oddziałuje na nasz organizm.

Dotykanie twarzy rękoma bardzo złym nawykiem

Jeżeli krostki na naszej twarzy mają tendencję do pojawiania się głównie na podbródku czy policzkach powinniśmy zastanowić się czy nie posiadamy nawyku częstego dotykania twarzy. Bardzo dużo osób na przykład podczas siedzenia podpiera się na ręce. Dotykając twarzy dłońmi przenosimy na nią wiele różnych bakterii, które wywołują w następstwie negatywną reakcję organizmu. W ciągu dnia nasze dłonie mają kontakt z różnymi przedmiotami, na których są zanieczyszczenia. Dotykamy nimi telefonu, barierek, ubrań i wielu innych przedmiotów. Powinniśmy więc wstrzymywać się przed dotykaniem nimi twarzy, aby niepotrzebnie nie roznosić zanieczyszczeń i na nią.

Ogromne znaczenie bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczonymi rzeczami

Nie tylko nasze dłonie są źródłem potencjalnego przenoszenia zanieczyszczeń na twarz. Bardzo duże znaczenie odgrywają również wszelkie powierzchnie, które mają z nią kontakt. Warto więc z tego względu dokładnie przyjrzeć się temu czego skóra twarzy może bezpośrednio dotykać. Są to przede wszystkim produkty kosmetyczne, ręczniki oraz pościel. Należy więc zadbać o to, aby rzeczy te były regularnie czyszczone. Niedopuszczalne jest używanie gąbeczki do nakładania podkładu, która posiada jego resztki z poprzedniego dnia. Takie produkty należy czyścić po każdorazowym użyciu i dopuścić do ich naturalnego wysuszenia. Ręczniki przeznaczone do wycierania twarzy nie powinny przede wszystkim znajdować się w łazience ze względu na to, że podczas spłukiwania toalety, bakterie rozpryskują się na otoczenie, dzięki czemu następnie przenosimy je na twarz za pomocą ręcznika. Poza tym, należy umożliwić jego dokładne wyschnięcie po użyciu. Podobnie jest w przypadku pościeli, na której śpimy. W trakcie snu możemy mieć bezpośredni kontakt z materiałem, na który zostają przeniesione wszelkie zanieczyszczenia z naszych włosów lub skóry twarzy. Musimy więc dbać o jej regularną wymianę oraz spać najlepiej ze spiętymi włosami, możemy na przykład zaplatać warkocz. Warto również zwrócić uwagę na to, czy na naszą twarz nie aplikujemy przypadkowo produktów, które nie są dla niej przeznaczone. Może tak się zdarzyć zwłaszcza podczas mycia włosów, gdy szampon może spłynąć na skórę twarzy lub gdy myjemy zęby, a śladowe ilości pasty pozostaną na zewnątrz. Z tego względu należy zawsze myć twarz odpowiednimi dla niej kosmetykami na samym końcu, po wykonaniu innych czynności.

Używanie nieodpowiednich kosmetyków

Nie każda cera jest taka sama. Niektóre osoby nie mają dużych problemów z zachowaniem jej dobrego stanu. Z tego względu należy postarać zrozumieć się jej funkcjonowanie, aby dobierać do niej idealne kosmetyki. Na rynku dostępnych jest wiele firm, które wprowadzają produkty o zróżnicowanym składzie. Jeżeli mamy duże problemy skórne powinniśmy szczególnie zainteresować się kosmetykami naturalnymi dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nasza cera nie reaguje źle na substancje chemiczne. Poza tym, produkty przeznaczone do skóry twarzy posiadają różne konsystencje. Powinniśmy więc eksperymentować z różnymi kosmetykami, używając ich przez pewien okres, aby zorientować się, na jakie najlepiej reaguje nasza cera. Dzięki temu będziemy w stanie sporządzić kompletną ilość kosmetyków, która doskonale będzie ze sobą współgrać i wspomagać stan naszej skóry. Szczególną uwagę musimy również zwrócić na produkty używane do makijażu. Przykładowo, pojawianie się krostek na policzkach może świadczyć o tym, że skóra w tym miejscu źle reaguje na przykład na bronzer. Należy więc starać się na bieżąco obserwować zmiany na skórze i reagować zmianą produktów. Poza tym, częste zmiany używanych produktów mogą nie być dobrze odbierane przez nasz organizm. W celu zaobserwowania, jak nasza cera reaguje na dany kosmetyk powinniśmy używać go regularnie, co najmniej przez miesiąc. Jest to niestety dosyć żmudny i trudny proces, ale efekty bez wątpienia są tego warte.