by redakcja redakcja

Kupujemy coraz większą ilość produktów do pielęgnacji ciała, zdajemy sobie sprawę z istoty zdrowego odżywiania dla naszej skóry i wprowadzamy do swojego życia większą aktywność fizyczną w walce o idealne wymodelowanie sylwetki. Jednak nadal stosunkowo małą uwagę przywiązuje się do kwestii roli snu dla naszego organizmu, w tym ładniejszego, zdrowszego wyglądu. Odpowiednie wysypianie się może natomiast przynieść wiele korzyści w tym zakresie, dlatego warto wiedzieć jakie są zalecenia, aby je osiągnąć.

Dlaczego sen jest taki ważny dla stanu skóry?

Wszyscy wiedzą, że sen jest potrzebny. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego dlaczego tak jest, przez co nie przykładamy do niego większej uwagi. W trakcie snu zachodzi wiele procesów, które umożliwiają regenerację organizmu, na czym zyskuje również stan naszej skóry. W trakcie snu produkowana jest większa niż w trakcie dnia somatotropina, zwana inaczej hormonem wzrostu. Sprawia on natomiast, że skóra szybciej się regeneruje, ponieważ tkanki dzielą się w tym czasie szybciej niż w ciągu dnia. Poza tym, zmniejsza się w tym czasie hormon stresu w organizmie. W dzisiejszych czasach natomiast często mamy problem z nadmiernym stresem co prowadzi nie tylko do problemów zdrowotnych, ale również skórnych. Może on powodować zaczerwienienia cery, trądzik lub powstawanie rozstępów. Bardzo ważne jest również to, że w trakcie snu podnosi się poziom melatoniny, która wspomaga walkę z przebarwieniami lub zmarszczkami. Czas ten warto więc traktować nie tylko jako przymusową czynność, ale również naturalne wspomaganie organizmu.

Odpowiedni czas na sen

O ile warto zaznaczyć, że sen zawsze przynosi korzyści, o tyle należy wiedzieć, że czasem mniejsze, a czasem większe. Idealnie jest, gdy śpimy od siedmiu do dziewięciu godzin dziennie, przy czym należy mieć na uwadze, że istnieją do tego lepsze i gorsze godziny. Aby maksymalnie wykorzystywać korzyści płynące ze snu powinniśmy przesypiać godziny od 23 do 3 rano. To właśnie w tym przedziale zachodzi najwięcej procesów regeneracyjnych. Sen, który rozpocznie się po godzinie 1 w nocy będzie więc mniej korzystny niż ten zaczęty o 22.

Negatywne efekty niedoboru snu

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt mała ilość snu bardzo źle odbija się na stanie naszej skóry. Już niewielkie skrócenie jego czasu szybko jest odczuwalne przez nasz organizm, co nie jest łatwo ukryć. Z tego względu należy zadbać o odpowiednią higienę snu, aby uniknąć tych problemów i cieszyć się znakomitymi efektami.

Natężenie problemów skórnych

Niewystarczająca ilość snu może sprawić, że na naszej skórze uwidocznią się wszystkie problemy skórne, z którymi dotychczas się zmagałyśmy. Dzieje się tak głównie dlatego, że poprzez ten niedobór zwiększony zostaje poziom hormonu stresu, co następnie skutkuje między innymi pojawieniem się krostek czy innych niespodzianek na naszej cerze. Poza tym, skóra może zostać w taki sposób pozbawiona naturalnego blasku, wyglądać na matową. Nie bez powodu również niekiedy inne osoby mogą zauważyć, że nie spaliśmy dobrze. Niedobór snu jest wręcz wypisany na twarzy!

Szybsze starzenie się skóry

Oczywiście powodem w tym przypadku jest przede wszystkim brak wystarczającej regeneracji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zmniejszona ilość snu może być bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek. Podczas snu wytwarzany jest kolagen, który odpowiada za odpowiednie ujędrnienie skóry tak, aby była ona mniej podatna na tworzenie się zmarszczek. Zbyt mała ilość snu sprzyja więc zwiększonemu wiotczeniu i przesuszeniu skóry, a to prosta droga do powstawania zmarszczek. Poza tym, warto zwrócić szczególną uwagę na to w jakiej pozycji śpimy. Najlepiej jest spać na plecach, ponieważ spanie na boku powoduje ugniatanie skóry w konkretnych miejscach, a taki duży nacisk może powodować trwałe zmiany. Pierwszą oznaką tego, że nasza skóra utraciła dotychczasową jędrność i śpimy w złej pozycji jest utrzymywanie się przez jakiś czas na naszej skórze odciśnięć na przykład faktury pościeli.

Występowanie cieni pod oczami

Cienie pod oczami bez wątpienia są nieodłącznym towarzyszem wszystkich osób, które źle sypiają. Jest to bowiem pierwsza oznaka braku wystarczającej ilości snu, która powinna zaalarmować nas, że organizm potrzebuje go więcej. Cienie pod oczami powstają gdy oczy nie mają wystarczającej ilości odpoczynku. Dzieje się tak dlatego, że krew nie przepływa w tym obszarze w sposób prawidłowy i gromadzi się pod oczami. Oczywiście ich przyczyna może leżeć również głębiej, w predyspozycjach genetycznych, przy problemach zdrowotnych lub zmianami związanymi z upływem lat.

Prawidłowa higiena snu

Skoro mamy świadomość jak istotna jest odpowiednia jakość snu dla stanu naszej cery powinniśmy niezwłocznie zadbać o to, aby odpowiednio się wysypiać. Poza spaniem o regularnych porach możemy zmaksymalizować korzyści poprzez zadbanie o inne kwestie, które wpływają na jego jakość. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura. Nie może być ani za ciepło, ani za zimno bo oba te stany zakłócą nasz sen. Poza tym należy również zadbać o wcześniejsze przewietrzenie pomieszczenia oraz wygodę podczas spania. Zapewnienie sobie takich warunków sprawi, że nie tylko szybciej uśniemy, ale również sen będzie znacznie bardziej regenerujący. Jeżeli mamy problemy z bezsennością powinniśmy również dużo wcześniej przestać używać urządzeń elektronicznych oraz dużego natężenia sztucznego światła. Zamiast tego powinniśmy się wyciszyć poprzez medytację czy czytanie książki przy lampce. Poza tym, musimy pamiętać o tym, aby spać na plecach, ponieważ w przeciwnym przypadku możemy uzyskać kilka dodatkowych zmarszczek.