Każdy z nas chociaż raz w życiu zmagał się z otartą nogą, tzw. odcinkami. Główną przyczyną powstawania tego problemu oczywiście jest niewygodne obuwie. Najczęściej jest ono zbyt ciasne, chociaż zbyt luźne także może nam przysporzyć wiele problemów. jak sobie radzić w sytuacji kryzysowej? Jak zapobiegać powstawaniu nieestetycznych pęcherzy?
Odciski
Zaczerwienione pęcherze to nie tylko problem estetyczny, ale także medyczny. Nieleczone mogą przysporzyć sporo niepotrzebnego bólu.
Odciski inaczej bywają nazywane niedzielę lub namioty. Powstają w wyniku docierania o skórę chociażby butów, ale także skóry palców o siebie. Problem jest bardzo powszechnie spotykany, ale wciąż wiele osób sobie z nimi nie radzi
Odcisk jest procesem obronnym, skóra w akcie ochrony przed uszkodzeniem wytwarza komórki warstwy rogowej. Nie podlegają one procesowi złuszczenia a narastają. W momencie tym może zacząć rozwijać się uciążliwy stan zapalny, który powoduje czasem bardzo silny ból umożliwiający nawet założenie innego obuwia i chodzenie.
Warto w kilku słowach wyjaśnić czym faktycznie różnią się nagniotki od modzeli. Nagniotki to nic innego jak niewielkie, punkty, które tworzą się na palcach stóp. Modzele są całkowitym przeciwieństwem. Duże, żółte i miękkie. Może towarzyszyć im piekący ból. Charakterystycznym punktem, gdzie możemy je odnaleźć jest podeszwa stóp.
Jak uniknąć niechcianych odcisków?
Wciąż próbujemy uporać się z zaczerwienionymi piętami czy też palcami? Nadal czujemy skutki wczorajszej wyprawy? Jak sobie radzić z problemami? Czasem wystarczy zastosować kilka uwag, by na długo zapomnieć o odciskach.
Do najważniejszych oczywiście należą wygodne buty. za ciasne lub zbyt luźne, nogom nie sprzyjają także zbyt wysokie obcasy. Odciski najczęściej jednak są przypadłością kobiet, u mężczyzn czasem coś przypadkiem się pojawi, jednak zdecydowanie kobiety mają delikatniejsze stopy, bardziej wrażliwe na różnego typu otarcia. Osoby z nadwagą dodatkowo borykać mogą się z modzelami i nagniotkami.
Czy niewygodne buty to jedyny czynnik? Jak to w życiu bywa oczywiście, że nie. W wielu przypadkach to schorzenia stóp decydują o ich stanie. Wpływ na powstawanie odcisków posiada także budowa, płaskostopie, zbyt długa kość śródstopia, zdeformowane palce a może wysokie podbicie. Osoby, które zmagają się chociaż z jednym z tych problematycznych czynników doskonale wiedzą jak ciężko dokupić jest wygodne buty.
Specjaliści często zwracają uwagę, że lepiej zapobiegać niż leczyć powstałe odciski. W momencie ich pojawienia się obecnie na rynku występują różne preparaty, które nie tylko uśmierzają ból, ale także wspomagają proces gojenia. Dobrym przykładem oczywiście są plastry z kwasem salicylowym. Charakteryzują się odpornością i wytrzymałością na przemieszczenia. Na długo pozostają na stopie. Skład jest bardzo prosty, te kilka składników pozwala w krótkim czasie cieszyć się znów zdrową stopą. Kwas salicylowy, mlekowy oraz lanolina, to substancje które nawilżają oraz zmiękczają odcisk. Komfort i wygoda. Zawsze pod ręką. Wygodne saszetki pozwalają zawsze mieć je w torebce czy też plecaku.
Drugim bardzo ważnym rozwiązaniem jest zastosowanie kremu nawilżającego. Systematyczna aplikacja pozwala naszą skórę utrzymać w doskonałej kondycji. Warto codziennie na noc stosować krem, uniemożliwia narastanie stwardniałej skóry. Ważne by skład był odpowiedni, najlepiej spojrzeć na etykietę i poszukać takich substancji jak masło shea, kakaowe, oleje roślinne oraz mocznik i kwas salicylowy.
Co jeszcz może okazać się przydatne? Warto uświadomić sobie, że złuszczanie naskórka przynosi wiele pozytywnych efektów. Specjaliści zalecają by zrogowaciały naskórek usuwać pilnikiem ewentualnie tarką przeznaczoną do stóp. By ułatwić pracę należy przed procesem złuszczania nogi przez kilka minut moczyć w olejku aromatycznym lub roztworze wody z solą. Zrogowaciały naskórek nie jest jeszcze ogromnym problemem, poza cechami estetycznymi, jednak zbyt długo zaniedbywany może powodować powstawanie modzeli.
Czyste stopy
Czyszczenie stóp ze zrogowaciałego naskórka to niewielkie przedsięwzięcie, w przypadku gdy jest go niewiele wystarczy gruboziarnisty peeling i po kłopocie. W przypadku modzeli to raczej bardziej skomplikowane zajęcie. Specjalista usuwa je frezarką. Najlepiej z tym problemem udać się do chirurga, pedikiurzystki lub podologa. Możliwości jest kilka, to od nas zależy do kogo się udamy. Ważne, by ktoś prawidłowo zadbał o nasze stopy.
Często osoby, które borykają się z odciskami bardzo obawiają się ingerencji specjalisty. Często możemy sobie z nimi sami poradzić, rynek obecnie oferuje wiele preparatów, które w łatwy sposób można zaaplikować, a one zadbają o nasze stopy. Plastry to nie wszystko, w sprzedaży można odnaleźć płyny i żele, które zmiękczają nagromadzony naskórek.
Przed każdym długa droga do zdrowej stopy, jak już wspomnieliśmy lepiej zapobiegać niż leczyć, z tego też powodu warto regularnie przeprowadzać peeling stóp, który pomoże pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Nie lekceważmy naszych nóg, są one potrzebne nam do końca życia. Często doskonałym przykładem są osoby z zaawansowaną cukrzycą, w ich przypadku niestety dbanie o stopy nie wystarcza. Pojawiają się rany, które wyleczy tylko chirurg, diabetycy wiedzą, że nieprawidłowa higiena może być początkiem trudnego czasu w ich życiu, która może skończyć się źle.
Zbierz siły, wybierz się do pobliskiej drogerii i zaopatrz się w pełen zestaw. Na początek wystarczy peeling gruboziarnisty, tarka lub pilnik. Nie warto inwestować w pumeks, jest on siedliskiem bakterii, ciągle mokry, a dodatkowo źle oczyszczony może spowodować u nas dużo więcej szkód niż pożytku. Niedługo będziesz cieszyć się zdrowymi, pięknymi stopami bez odcisków, modzeli i nagniotków.